Sorting
Source
Katalog zbiorów
(5)
Form of Work
Książki
(5)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(2)
Status
available
(4)
unavailable
(2)
Branch
Wypożyczalnia Główna
(5)
Filia nr 4 Wypożyczalnia
(1)
Author
Garbacz Dionizy (1940- )
(2)
Bata Artur (1940- )
(1)
Gawron Wincenty (1908-1991)
(1)
Hoss Rudolf
(1)
Zagórski Andrzej (1926-2007)
(1)
Year
2010 - 2019
(5)
Time Period of Creation
2001-
(3)
1939-1945
(1)
1989-2000
(1)
Country
Poland
(5)
Language
Polish
(5)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Więźniowie obozów
(2)
Auschwitz-Birkenau (niemiecki obóz koncentracyjny)
(1)
Gawron, Wincenty (1908-1991)
(1)
Ludobójstwo
(1)
Obóz hitlerowski Auschwitz-Birkenau
(1)
Organizaciâ Ukraïns'kih Nacionalistiv
(1)
Pamiętniki niemieckie
(1)
Pilecki, Witold (1901-1948)
(1)
Podokręg Rzeszowski (Armia Krajowa)
(1)
Podziemie polityczne i zbrojne (1944-1956)
(1)
Polacy za granicą
(1)
Polityka zagraniczna
(1)
Prześladowania polityczne
(1)
Ukrains'ka Povstans'ka Armiâ
(1)
Więźniowie polityczni
(1)
Wysiedlanie
(1)
Łagry (ZSRR)
(1)
Żołnierze wyklęci
(1)
Subject: time
1901-2000
(3)
1939-1945
(3)
1945-1989
(2)
1901-
(1)
Subject: place
Polska
(3)
Rzeszów (woj. podkarpackie ; okolice)
(2)
Nisko (woj. podkarpackie ; okolice)
(1)
Stalowa Wola (woj. podkarpackie ; okolice)
(1)
Ukraina
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(2)
Pamiętniki i wspomnienia
(2)
Biografie
(1)
Domain
Historia
(3)
5 results Filter
Book
In basket
W cieniu tryzuba / Artur Bata. - Warszawa ; Kraków : Oficyna Wydawnicza Mireki, 2016. - 362 s. : faks., fot., portr. ; 21 cm.
Dot. m.in. Rzeszowszczyzny.
Relacje między Polakami i Ukraińcami nigdy nie osiągnęły choćby stanu poprawności i zawsze obciążone były - jak to się zwykło eufemistycznie mawiać - trudną historią. Tak jak przez ostatnie przynajmniej sto lat, również obecnie robi się niewiele, żeby doprowadzić do uczciwego rozliczenia z przeszłością. Działania, idące w tym kierunku, polegają głównie na przerzucaniu się oskarżeniami i próbach wyliczenia, która ze stron zabiła więcej i która rozpoczęła nakręcanie spirali nienawiści. Takie podejście do kwestii współistnienia dwóch narodów do porozumienia nie prowadzi, a jedynie utrwala mocno zakorzenione, szkodliwe stereotypy. Wydarzenia z lat 1943-1947, nazywane przez niektórych historyków drugą wojną polsko-ukraińską, doprowadziły do sytuacji utrudniającej jakikolwiek dialog między tymi narodami. Wprawdzie w ostatnich latach obserwujemy we wzajemnych stosunkach pewną odwilż, ale tamten zły czas wciąż pozostaje w pamięci i wciąż budzi upiory nienawiści. Żeby zrozumieć w pełni przyczyny i skutki krwawego konfliktu z lat czterdziestych ubiegłego stulecia, należy sięgnąć do źródeł i prześledzić w sposób obiektywny, wolny od emocji, dramatyczne dzieje współżycia dwóch słowiańskich nacji. Lata czterdzieste ubiegłego wieku stanowiły apogeum konfliktu, który stopniowo narastał. Czy można go było uniknąć? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi. (http://www.gandalf.com.pl/b/w-cieniu-tryzuba-a/)
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 94(438) (1 egz.)
Filia nr 4 Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438)-F4/22 (1 egz.)
Book
In basket
Czas wyklętych : przeciwko sowieckiemu zniewoleniu / Dionizy Garbacz. - Warszawa ; Kraków : Oficyna Wydawnicza Mireki, 2017. - 366 stron : faksymilia, fotografie, portrety ; 21 cm.
Po wojnie na terenie dzisiejszych powiatów niżańskiego i stalowolskiego nie ustała walka o niepodległą Polskę. Działały tu podziemne antykomunistyczne, niepodległościowe grupy, jak dziś się określa, żołnierzy wyklętych. Wielu z nich zginęło [...]. Książka [...] jest uzupełnionym wydaniem poprzedniej edycji "Czasu wyklętych". Znalazły się w niej nowe rozdziały, opisane zostały jeszcze inne wydarzenia z czasów powojennej tragicznej walki o narodowy byt w niepodległej Polsce. Tak jak w poprzednim wydaniu miałem i teraz zamiar przywrócić pamięć o żołnierzach wiernych przysiędze służby dla Ojczyzny. I o czasach walki a także jej meandrów w drodze ku Niepodległej. Dionizy Garbacz
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
All copies are currently on loan: sygn. R (1 egz.)
Book
In basket
Lista wywiezionych do łagrów w ZSRR na stronach 265-342.
W 1944 roku w Żabnie k. Radomyśla usadowił się ze swoim sztabem gen. Gordow. Tam również miało swą siedzibę NKWD. Był też przyfrontowy areszt, urządzony podobnie jak w wielu innych miejscowościach, w ziemiankach. Tam też wydawał wyroki sąd wojenny I Frontu Ukraińskiego. W ziemnym areszcie przebywali Rosjanie, własowcy oraz członkowie Armii Krajowej, których przywożono z rejonu Miechocina, Tarnobrzega, Sandomierza, Koprzywnicy. Przesłuchiwanie i wydawanie wyroków odbywało się przeważnie nocą. Skazanych rozstrzeliwano w pobliżu brzegu Sanu. [...] Niezmiernie wychudzeni ludzie, ustawieni zostali twarzą do nas. Na sobie mieli strzępy koszul bez rękawów. Zresztą czy to były koszule? Łachmany miały kolor ziemi. Kalesonów nie mieli. Stąd też widać było ich nogi, raczej piszczele, pozbawione mięśni, obciągnięte skórą. Podobnie wyglądały ich ręce. W pewnej chwili padły strzały. Za każdym skazańcem stał żołnierz, który strzelał w tył głowy "swojemu`. [...] W końcu listopada 1944 roku areszt zlikwidowano, ekipa NKWD opuściła Żabno, a wysiedleni gospodarze mogli z powrotem zająć swoje domostwa. W Żabnie, w dzień Wszystkich świętych, czyjaś dłoń zapala corocznie znicze w miejscu egzekucji. Za spokój dusz tych, którzy leżą tu nieznani. Podobnych aresztów było więcej i więcej było miejsc, gdzie rozstrzeliwano ludzi. Do dziś tylko niektóre tkwią jeszcze w ludzkiej pamięci. fragmenty książki
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
All copies are currently on loan: sygn. R (1 egz.)
Book
In basket
Wspomnienia przyjaciela rtm. Witolda Pileckiego z pobytu i konspiracji w Auschwitz. "Ochotnik do Oświęcimia" jest częścią pamiętnika, prowadzonego przez Wincentego Gawrona w okresie wojny i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Autor starannie odnotowywał dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again