Sorting
Source
Katalog zbiorów
(9)
Form of Work
Książki
(8)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Proza
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(2)
Audiobooki
(1)
Status
available
(8)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia Główna
(5)
Czytelnia Główna
(3)
Filia nr 4 Wypożyczalnia
(1)
Author
Szczurek Małgorzata
(3)
Wicha Marcin (1972- )
(2)
Balcerowicz Piotr (1964- )
(1)
Ben Jelloun Tahar (1944- )
(1)
Daoud Kamel (1970- )
(1)
Gardner Urszula
(1)
Kalinowski Mariusz
(1)
Popczyński Marcin (1974- )
(1)
Ratajczak Jagoda (1987- )
(1)
Sak Anna
(1)
Shehadeh Raja (1951- )
(1)
Thiollet Hélene (1977- )
(1)
Yazbek Samar (1970- )
(1)
Zaremba Maciej (1951- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(8)
Time Period of Creation
2001-
(5)
Country
Poland
(9)
Language
Polish
(9)
Demographic Group
Literatura polska
(3)
Literatura szwedzka
(1)
Subject
Literatura
(2)
Matki i synowie
(2)
Przedmioty użytku codziennego
(2)
Wicha, Marcin (1972- )
(2)
Żałoba
(2)
Adwokaci
(1)
Akcent
(1)
Bielawscy (rodzina)
(1)
Bielawska, Zofia (1926-2007)
(1)
Bielawski, Oskar (1891-1973)
(1)
Błędy językowe
(1)
Emigracja polityczna
(1)
Języki obce
(1)
Konflikt palestyńsko-izraelski
(1)
Lęk językowy
(1)
Migracje
(1)
Nauczanie języków obcych
(1)
Norma językowa
(1)
Perfekcjonizm (psychologia)
(1)
Polacy za granicą
(1)
Polityka migracyjna
(1)
Rody
(1)
Shehadeh, Raja (1951- )
(1)
Uchodźcy
(1)
Wojna domowa w Syrii (2011- )
(1)
Wstyd
(1)
Yazbek, Samar (1970- )
(1)
Zaremba, Maciej (1951- )
(1)
Żydzi
(1)
Subject: time
2001-
(5)
1901-2000
(4)
1945-1989
(2)
1989-2000
(2)
Subject: place
Polska
(2)
Palestyna
(1)
Syria
(1)
Szwecja
(1)
Genre/Form
Esej
(3)
Biografie
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Pamiętniki palestyńskie
(1)
Powieść francuska
(1)
Powieść marokańska
(1)
Praca zbiorowa
(1)
Reportaż syryjski
(1)
Domain
Historia
(3)
Socjologia i społeczeństwo
(3)
Polityka, politologia, administracja publiczna
(2)
Językoznawstwo
(1)
9 results Filter
Book
In basket
Na s. red. błędny ISBN.
Nowe wydanie powieści, która zdobyła Nagrodę Impac 2004. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Maroko, tajne więzienie Tazmamart. Bohater powieści, skazany za udział w zamachu na króla, zostaje - podobnie jak jego towarzysze - osadzony w celi wielkości grobu. Pod ziemią, bez światła, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, ma umierać długo i w męczarniach. Jest jednak coś, co sprawi, że po osiemnastu latach nadal będzie żył i kiedy wyjdzie na wolność, opowie innym tę wstrząsającą historię. Tahar Ben Jelloun nada zaś jego relacji doskonałą artystyczną formę. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących powieści ostatnich lat. Wpisuje się w tradycję literatury łagrowej i obozowej, ale wprowadza do niej nowe tony: odmienną wrażliwość i islamski mistycyzm. Dla jednych książka Ben Jellouna będzie zapisem dramatycznych przeżyć, dla innych - poetycką opowieścią o wyzwoleniu. Jest jednocześnie jednym i drugim: ukazuje pełnię człowieczeństwa.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 821.133.1-3 (1 egz.)
Book
In basket
(Seria Literacka Karakteru)
Gniewna rewizja słynnej powieści Alberta Camusa Obcy. Narratorem książki jest Harun, brat Araba zamordowanego przez Meursaulta na rozpalonej słońcem algierskiej plaży. Siedząc w barze i rozmawiając z nieznajomym, Harun próbuje zrekonstruować wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat i odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do zabójstwa i jak to możliwe, że w powieści Camusa słowo "Arab" pada 25 razy, a imię jego brata, Musy, ani raz. To symboliczne przemilczenie staje się impulsem do opowiedzenia własnej wersji wydarzeń i spojrzenia na historię zapisaną w Obcym z innej perspektywy. W rwanym, emocjonalnym monologu Harun mówi o losach swojej rodziny, a także o burzliwej przeszłości i smutnej współczesności Algierii. Kraju, który kocha, ale który go rozczarował i wciąż napełnia goryczą.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 821-3 (1 egz.)
Book
In basket
Dlaczego tak chętnie oceniamy to, jak inni mówią po angielsku? Skąd bierze się wstyd i strach przed mówieniem w języku obcym? Jaką rolę w tworzeniu naszej relacji z nowym językiem odgrywają system edukacji, nierealistyczne oczekiwania oraz inni ludzie? Czy perfekcjonizm pomaga czy przeszkadza w nauce języka obcego? W swojej drugiej książce – opowieści z pogranicza popularnonaukowego eseju i reportażu – Jagoda Ratajczak przygląda się temu, jak standardy poprawnościowe potrafią zmienić się w narzędzia, które służą segregacji i dyskryminacji. Pokazuje też, jak sami postrzegamy wszelkie odstępstwa od języka przyjętego jako normę. I czy takowa w ogóle istnieje? Autorka rozmawia z nauczycielkami, poliglotami, psycholożkami, wreszcie zwykłymi użytkownikami języka - w tym przedstawicielami pokolenia, które pamięta powszechne wprowadzenie języka angielskiego do szkół, z osobami z jąkaniem i migrantkami piszącymi nowy rozdział swojej językowej historii. Zagląda do dzieł słynnych fonetyków i lingwistek, cytuje badania, wertuje słowniki, nie zapomina jednak o codziennych doświadczeniach. Ostatecznie bowiem to praca w angielskiej kancelarii albo wyprawa po pomidory do polskiego rolnika mogą stać się prawdziwym językowym poligonem.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 811 (1 egz.)
Book
In basket
Tyt. oryg.: The crossing : my journey to the shattered heart of Syria.
Tej książki nie napisał zachodni reporter. Jej autorką jest syryjska dziennikarka, która brała udział w protestach przeciw rządowi Al-Asada. Zmuszona do opuszczenia kraju, w latach 2012-2013 trzykrotnie wracała tam z narażeniem życia, by opisać losy rewolucjonistów i zwykłych ludzi gnębionych i zabijanych - najpierw przez reżim, a potem także przez grupy religijnych ekstremistów i ISIS. Autorka jeździ po kraju i rozmawia z osobami, które straciły wszystkich bliskich, i z tymi, którym udało się zachować resztki nadziei. Przedstawia codzienną udrękę swoich rodaków - dokumentuje postawy, losy, sprzeciw wobec okrucieństwa, bezsilność i gniew. Pisze o ludziach próbujących przetrwać i jakoś żyć pomimo spadających bomb, zrujnowanych domów i skrajnej biedy. Opisuje tych, którzy stawiają opór - walcząc, starając się podtrzymywać więzi, pracując, rodząc dzieci - a kiedy zbliża się kolejny samolot - szukając miejsca, gdzie można się schronić. Pisze o matkach, na oczach których giną dzieci, i o nastolatkach, które muszą sięgnąć po broń. Lektura książki Samar Yazbek i wstępu Piotra Balcerowicza pozwala zrozumieć genezę i przebieg syryjskiego konfliktu, który z pokojowych demonstracji przekształcił się w krwawą wojnę.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Filia nr 4 Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 93/94-F4/33 (1 egz.)
Book
In basket
Tyt. oryg.: "Strangers in the house" 2009.
Shehadeh opisuje życie pod okupacją izraelską-codzienne trudności, z którymi borykają się Palestyńczycy, polityczne dylematy-pisze też o faktach, które poznał dzięki pracy adwokata-m.in. o brutalnych torturach, którym poddawani są ludzie przetrzymywani w izraelskich więzieniach. W poruszający sposób opowiada o swojej ambiwalentnej relacji z ojcem, rozpiętej między podziwem, miłością, potrzebą akceptacji a chęcią samostanowienia i odnalezienia własnej drogi, także politycznej. Poruszająca, szczera książka.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
All copies are currently on loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Do jakich krajów migruje najwięcej ludzi? Czy kobiety migrują rzadziej niż mężczyźni? Czy walka z przemytnikami wpływa na zmniejszenie migracji? Czy imigranci są zagrożeniem dla europejskiej gospodarki? Czy wydalanie cudzoziemców to w demokracji normalna praktyka? Czy emigracja oznacza dla Polaków awans społeczny? To tylko kilka z pytań, na które odpowiadają autorzy tej małej, przystępnej książki. Są nimi specjalistki i specjaliści różnych dziedzin - socjologii, antropologii, ekonomii, prawa - którzy od wielu lat prowadzą badania dotyczące migracji na świecie. Kilkadziesiąt krótkich tekstów zawiera mnóstwo konkretnych danych - liczb, faktów i dat - popartych rzeczowym i klarownym komentarzem. Książka rozwiewa wiele wątpliwości związanych z migracjami i pozwala lepiej zrozumieć to zjawisko zarówno w skali europejskiej, jak i globalnej. (http://www.gandalf.com.pl/b/migranci-migracje/)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 316/219 (1 egz.)
Book
In basket
Rzeczy, których nie wyrzuciłem / Marcin Wicha. - Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2017. - 182, [2] strony ; 21 cm.
Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań... Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz - mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek - nie poddawała się. Była trudna. Była odważna. W tej książce nie ma sentymentalizmu - matka go nie znosiła - są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie. [Wydawnictwo Karakter, 2017]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 82-4 (1 egz.)
Book
In basket
Dom z dwiema wieżami / Maciej Zaremba Bielawski ; przełożył Mariusz Kalinowski. - Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2018. - 315, [5] stron : ilustracje, faksymilia, fotografie ; 21 cm.
W opowieści Macieja Zaremby Bielawskiego historia, nawet ta znana, nie jest wcale oczywista i odsłania gorzkie paradoksy. Autor opisuje splot żydowskich i szlacheckich losów, przygląda się różnym obliczom etosu rycerskiego, zastanawia się nad źródłami polskiej ideologii narodowej i antysemityzmu. Jego wielostronna – szlachecka i żydowska, polska i szwedzka – perspektywa sprawia, że jest to refleksja świeża, wnikliwa, a zarazem pełna zaangażowania. Niewiele jest książek, które w tak poruszający sposób obejmują cały ogrom ludzkiego doświadczenia – od pierwszych erotycznych inicjacji, poprzez młodzieńcze transgresje, decydujące życiowe decyzje, po mierzenie się z rodzinnymi traumami, lękiem i wypartą historią. W brawurowo napisanym Domu z dwiema wieżami mieści się wszystko: powaga i groza, humor i autoironia, powściągliwość i liryzm. I ocalająca moc literatury.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 94(4/9) (1 egz.)
Audiobook
CD
In basket
Rzeczy, których nie wyrzuciłem / Marcin Wicha. - Warszawa : Biblioteka Akustyczna ; Kraków : we współpracy z Karakter, 2018. - 1 płyta audio CD (3 godz. 12 min) : digital, stereo. ; 12 cm.
Czas trwania: 3 godz. 12 min.
Nagranie na podstawie edycji książkowej: Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2017.
Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań... Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz - mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek - nie poddawała się. Była trudna. Była odważna. W tej książce nie ma sentymentalizmu - matka go nie znosiła - są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie. [Biblioteka Akustyczna, 2018]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 18/3645 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again